Aktualní informace
Archiv
Informace
Kontakt
 

Seminář 22. března 2001

z cyklu Ostravských Linuxových seminářů

Logo

Seznam přednášek

Pozvánka na seminář byla vyhotovena ve dvou verzích - pdf a html. Součástí tištěné pozvánky byly také abstrakty přednášek. Sborník se připravuje ...

Autoři a abstrakty přednášek

Lumír Jasiok Linux uživatelůmprezentace článek
Operační systém Linux se pomalu ale jistě stává konkurencí pro zatím dominantní platformu Windows. Zatímco v oblasti internetových serverů jsou výhody Linuxu neoddiskutovatelné, na desktopových systémech oproti Windows znatelně zaostává vinou menšího množství kvalitních aplikací. Během posledních dvou tří let se situace rapidně zlepšila ve prospěch Linuxu. Přispěly k tomu uživatelsky přítulné programy, které snesou srovnání i se svými konkurenty z Windows. Ve své přednášce se zaměřím na software, který každý z nás, pokud chce v Linuxu pracovat anebo se bavit, bude používat dnes a denně.

Mgr. Petr Kovář Typografický systém TeXprezentace článek
V přednášce bude představen typografický systém TeX jako nástroj pro kvalitní sazbu textu. Odpovíme na základní otázky: "Co je to TeX?", "Kdy a proč používat TeX?", "Co jsou formáty TeXu?". Pro orientaci se pokusíme přehledně shrnout výhody a nevýhody TeXu. V druhé části se zaměříme na praktickou ukázku formátu LaTeX, který se zdá být pro začátečníky nejvhodnější.

Ing. Martin Pustka Monitoring počítačových sítí a služebprezentace článek
Monitoring sítí je nedílnou součástí network managementu. Management jako celek v sobě zahrnuje dohled, kontrolu, koordinaci a správu systémů propojených v síti a slouží k efektivnímu řízení chodu sítí. Díky vhodně realizovanému monitoringu sítí lze odstranit mnoho problémů dříve, než k nim dojde, popř. než mají skutečný dopad na uživatele.

Petr Vaněk PLIP - IP over parallel port ­ paralel line internet protocolprezentace článek
informační zdroje - PLIP HOWTO, vlastní zkušenosti
PLIP - definice, využití, možnosti, alternativy
hardware, software - nastavení kernelu, rozdíl mezi 2.0 a 2.2, přidání modulů, parametry
způsob použití - nastavení, zapojení - strana serveru, strana klienta
praktické použití - ssh, komprimace spojení, zatížení procesoru, výhody a nevýhody
spouštěcí skripty