Seminář 26. dubna 2001

Zpracování XML dokumentu na HTTP serveru

Ing. Roman Szturc

Od zavedení standardu XML uběhlo již několik let, ale XML dokumenty se zatím používají spíše jen ve speciálních aplikacích. Jejich masovějšímu nasazení zatím brání zejména pouze částečná podpora XML technologií ze strany WWW prohlížečů. Tato skutečnost byla jedním z podnětů pro vznik rámce (framework) Cocoon, který nespoléhá na schopnost WWW prohlížečů v oblasti XML a veškeré manipulace s XML dokumenty provádí na straně serveru. Cocoon umožňuje také velmi efektivně začleňovat externí data, například z SQL nebo LDAP databází, do XML dokumentů bez nutnosti vytváření speciálních CGI, PHP a podobných skriptů.

Linux a multimédia

Miroslav Dvořák

V současné době jsou multimédia nedílnou součástí počítačů. Snad již každý má ve svém počítači zvukovou kartu a CD-ROM. Ve své přednášce se zaměřím především na multimediální aplikace (ne na konfiguraci hardware), které slouží pro přehrávání "moderních" formátů audio a video souborů (MP3, MPEG, AVI).

Linuxové clustery

Karel Krečmer

Katedra aplikované matematiky,

Příspěvek obsahuje stručný úvod do clusterů, kde se pokusíme objasnit, co je to cluster, důvody použití clusterů a proč zrovna na linuxu. Poté se zmíníme o typech clusterů a zaměříme se na výpočetní clustery.
Zpět na seminář 26. dubna 2001.