Seminář 29. listopadu 2001

Řízení přístupu k systému v počítačové síti

Ing. Martin Pustka

Příspěvek volně navazuje na předchozí teoretičtěji zaměřenou přednášku na seminářích OLS. Cílem příspěvku je přejít k praktičtějším ukázkám konfigurace a zabezpečení OS Linux zejména se zaměřením na řízení přístupu k systému. Přesto by příspěvek měl být přínosem i pro správce jiných OS (zejména pak Unixových).

Používáme SSH

Ing. Roman Slíva

Názorné zasvěcení do tajů používání SSH (Secure Shell). Chcete-li pracovat bezpečně a efektivně v síťovém prostředí, rozhodně si nenechte tuto přednášku ujít. V přednášce bude předvedena SSH autentizace, vzdálené provádění příkazů, přesměrování a tunelování spojení, přenos souborů (scp, sftp) a další zajímavé vlastnosti SSH.

Modemové připojení v Linuxu a PPP

Lumír Jasiok

V Linuxu je připojení modemem poměrně jednoduchou záležitostí. Problémy mohou nastat v okamžiku, kdy použijeme tzv. interní modemy. Během přednášky si popíšeme postup správné konfigurace těchto modemů. Dále si předvedeme praktickou ukázku konfigurace Linuxového PPP démona jako "server" a následné připojení "klienta". Server bude sloužit jako internetová gateway. Posledním tématem bude PPPoE (PPP over Ethernet).
Zpět na seminář 29. listopadu 2001.